בס"ד

  בית כנסת אבריטש - העיר העתיקה צפת

 סרטון של בית הכנסת בהמשך העמוד

צילום-אנדי אלפרן

 בית הכנסת קרוי ע"ש האדמו"ר אברהם דב אויערבאך מאבריטש.

האדמו"ר מאבריטש נולד בשנת 1765 ומשחר ילדותו ניכר שהנער נועד לגדולות. במרוצת השנים הפך אברהם דב הצעיר לרב העיירה אבריטש וכפי שהעיד על עצמו "חשקה נפשי להסתופף בצילה של ארץ הקודש", ואכן בערוב ימיו זכה להגשים את משאלתו ועלה עם משפחתו לארץ באלול 1833 (תקצ"ג) . בתחילה חשב האדמו"ר לקבוע את מושבו בחיפה (חיפה?! מה כבר אז היא היתה קיימת?! כן, כן ועוד הרבה לפני...) בשל קרבת העיר למערת אליהו הנביא בכרמל, אך משלחת נכבדים שהגיעה מצפת הצליחה לשכנע את רבי אברהם דב לתקוע יתד בעיר הרוח.

בשנים אלו צפת הייתה המרכז היהודי המשמעותי בארץ ישראל. חיו בה מגוון קהילות ותרבויות מקהילת הספרדים הוותיקה ועד לקהילת תלמידי הגר"א (הגאון מוילנה, שנשיא המדינה ראובן ריבלין נמנה על צאצאיה).אבריטש1

בעשר השנים שחי האדמו"ר מאבריטש בצפת, פקדו את העיר שלושה אסונות. הראשון, מרד הבדואים בשנת 1834. במשך חודש ימים צפת הייתה נתונה למעשי שוד וביזה, תושבי העיר עזבו את בתיהם והסתתרו בשדות עד יעבור זעם.

לאחר מרד הבדואים האדמו"ר מאבריטש  מייסד מחדש את קהילות צפת ומשקם את העיר. הוא נפגש עם מזכירו האישי של השר מונטפיורי ד"ר אליעזר הלוי שביומנו "יומן מסע ואיגרות" מתאר את הרב "כאחד האנשים המלומדים והיקרים אשר ראיתי מעודי".

המאורע השני והמפורסם ביותר הוא רעידת האדמה בשנת 1837, ביום כ"ד בטבת רעדה אדמת הגליל.

צפת שבנויה על שיפוע ההר חרבה כמו מגדל קלפים שקרס, רבי אברהם דב ששהה באותה העת בבית הכנסת בתפילת המנחה, הורה מיד לתלמידיו להצטופף יחד ולאחוז בארון הקודש. צידו המערבי של בית הכנסת קרס ובאורח פלא כיפת בית הכנסת שמעל לראשי המתפללים וארון הקודש נשארה עומדת על תילה. 

ההרס, המראות הקשים והבשורה המרה על אלפיים  יהודים שנהרגו , העדויות הקשות של בני צפת ש"מיום שחרב בית המקדש לא היה חורבן שכזה" גרמו לעזיבה המונית של פליטי הרעש לירושלים וליפו. או אז נעמד האדמו"ר מאבריטש ושלח קריאה נרגשת ליהודי התפוצות לבוא ולשקם את חורבותיה של צפת ולבוא ולגור בה. לקריאה זו נענו והגיעו משפחות רבות מפרס ומאשכנז, תרומות נשלחו לשיקום העיר, והעיר חזרה אט אט לחיי שיגרה רגילים.

לא חלפה לה שנה וחצי וכבר נחתה על צפת צרה חדשה והפעם 'מרד הדרוזים' שנכנסו בשערי העיר ובזזו את בתי היהודים.

שוב נאלצו יהודי העיר להימלט את העיר צפת והפעם לכפר הסמוך עין זיתון עד יעבור זעם.  

רבי אברהם דב נתפס בידי הדרוזים שאסרו אותו "וכמעט שמת מוות אכזרי" אך בנס ניצל מידי הפורעים.

הפעם, היה זה השר משה מונטפיורי שהגיע לצפת ותרם רבות לשיקומה של העיר.

האדמו"ר מאבריטש נפטר בשנת 1840 (תר"א) בי"ב לחודש כסליו.

שרידי קהילתו האחרונים עזבו את העיר לאחר מאורעות תרפ"ט (1929).  בית הכנסת היה בסכנת קריסה ונטישה, אך בזכות כמה משפחות מקהילת יהודי פרס - משפחות ארזוני (היום המאירי) ראובני ומזרחי, שיקמו אותו ובחרו בו להם למקום רינה תפילה והאדרת ימי הזוהר של רבי אברהם דב מאבריטש.

בר מצווה בצפת בבית כנסת העתיק ע"ש האדמור מאבריטש-

 אין מיוחד מלחגוג בר מצווה בצפת בבית כנסת עתיק ומיוחד זה. תהלוכת נגנים שמחה בין סמטאות העיר העתיקה צפת תלווה את חתן בר המצווה ומשפחתו לבית הכנסת העתיק.

בבית הכנסת תחכה למשפחה ארוחת בוקר חגיגית בליווי ניגונים ושירי ארץ ישראל.

נכנס למקום בו התפלל האדמו"ר נערוך טקס הנחת תפילין ייחודית, תפילת שחרית והוצאת ספר תורה בליווי שירה וניגון ובהנחייתו הייחודית של נעם בוסקילה.

הפקת בר המצווה בצפת של צוות 'נעם אירוע יהודי ייחודי' – הינה חוויה בלתי נשכחת לחתן בר המצווה משפחתו וכל האורחים. צפו בסרטון של בית הכנסת:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בית הכנסת אבוהב

 

בית הכנסת ע"ש רבי יצחק אבוהב בצפת, קיים כבר יותר מחמש מאות שנה. לפני שהוסב שמו ל'אבוהב' היה ידוע בשם בית הכנסת "קהל גדול" או בית "כנסת גדולה" שמות המעידים על ראשית תקופת הזוהר של צפת במאה הט"ז עת התכנסו בה קהלים רבים מרחבי הפזורה היהודית בגולה.

רבי יצחק אבוהב גדול רבני ספרד במאה ה-15 חי ופעל בטולדו, היה מגדולי הדרשנים, ענק ברוח ובאגדה יש הנוהגים ליחס לו את ספר המוסר הנודע "מנורת המאור".

מהר"י אבוהב חי בתקופה בעלת חשיבות היסטורית רבה שכן בימיו חתם מלך ספרד פרננדו יחד עם אשתו המלכה איזבלה על צו הכנסייה המכריז כי: " מכיוון שהודיעו לנו שבמלכויותינו היו כמה נוצרים רעים שהתייהדו ובגדו באמונתנו הקתולית הקדושה, והסיבה הגדולה לכך הייתה – הקשר בין היהודים והנוצרים...לכן,  אנו בעצתם ועל פי ראייתם של כמה מן הכמורה, האצולה הגבוהה והנמוכה של מלכותנו, ואנשי מדע ומצפון אחרים מן המועצה שלנו, בהיותנו חושבים על כך רבות, הסכמנו לצוות לגרש את כל היהודים והיהודיות ממלכויותינו." (מתוך צו הגירוש).

יהודי ספרד אולצו לעזוב את המדינה בתום שלושה חודשים, אלא אם יסכימו להתנצר. בנוסף לכך נאסר על הספרדים הלא-יהודים להסתיר יהודים או לעזור להם בגלוי או בסתר.

גירוש ספרד בוצע למרבה האירוניה בתאריך המסמל יום שבר לאומי בזיכרון היהודי בתשעה באב רנ"ב אוגוסט 1492.

רבי יצחק אבוהב שראה את הנולד ציווה על תלמידיו ובני קהילתו לעזוב את ספרד ולעלות לארץ ישראל,  קהילות רבות נעקרו מביתם ויצאו לשלושה מוקדים עיקריים: צפון אפריקה – מרוקו אלג'יר ותוניס. ארצות הבלקן  - מאיטליה, יוון ותורכיה ולארץ ישראל.

בטרם יצאו בני קהילתו את ספרד מסר מהר"י אבוהב לתלמידיו את היקר ביצירותיו – ספר התורה שנכתב על ידו. ספר תורה שנכתב בחיל ורעדה מחד ובאהבה גדולה מאידך שכן, הספר נמצא עד היום בארון הקדוש המערבי בבית הכנסת והוא הספר תורה הכשר העתיק בעולם.

תלמידיו העידו שרבי יצחק כתב את הספר בטהרה גדולה ובכל פעם עת הגיע לכתיבת שם השם ירד וטבל בנהר עשרים ושש פעמים כערך המספרי של השם, את ספר התורה מוציאים רק בשלוש פעמים בשנה בחגים שסימנם כש"ר –יום הכיפורים, חג שבועות וראש השנה.

סגולות רבות וסיפורים מופלאים קשורים בספר התורה סיפורים שעברו בקהילה הצפתית במרוצת הדורות.

לצד סיפרו של מהר"י אבוהב שוכן ספר התורה של אחד מתלמידי האר"י הקדוש – רבי שלמה (סולימאן) אוחנה עליו סופר שמורנו האר"י כתב בעצמו את שמות השם בספר התורה.

בית כנסת אבוהב, מרהיב ביופיו בעיצובו הספרדי העתיק, אווירת הקשתות צבע התכלת, ציורי הקיר המרשימים מייצרים אווירת חגיגיות וקדושה שהופכים את טקס בר המצווה והחתונה לאירוע בלתי נשכח. 

 

כל הזכויות שמורות לבעלי האתר אין לשכפל להתיר להשתמש בשום חלק מהכתוב או התמונות באתר .

צילום תמונות בית הכנסת אבריטש אליהו אלפרן http://www.tziloom.com

 

 

 

http://tziloom.com

המלצות

• לנועם היקר ,
כשמך כן אתה נועם אמיתי ,
חגגנו ושמחנו מאוד באירוע החד
פעמי והמיוחד עבור בנינו
התאומים

• טליה ונעם היקרים:
החוויה שעברה המשפחה
כולה אתמול לא תשכח במהרה!

• לנועם וטליה היקרים,
רצינו מאוד מאוד מאוד להודות
לכם על החוויה שזכינו לה
בטקס הנחת התפילין של נבו.

 
נעם-אירוע יהודי ייחודי | מייל: noamsevents@gmail.com | טלפון: 04-6974615 0585977050 | כתובת: סמטה ד' 40 צפת
נעם-אירוע יהודי ייחודי | מייל: noamsevents@gmail.com
טלפון: 04-6974615 0585977050
כתובת: סמטה ד' 40 צפת
נעם-אירוע יהודי ייחודי
 
מייל: noamsevents@gmail.com
 
טלפון: 04-6974615 0585977050
 
כתובת: סמטה ד' 40 צפת